Jedzenie to nie tylko pożywienie, jeśli posiłki rzeczywiście służą tylko do posilania się, wszystko jest w porządku, ale niestety nie zawsze tak jest. We współczesnym świecie dostrzegamy wiele zaburzeń w odżywianiu się. Problemy z jedzeniem są bardzo częstym tematem, z którym zgłaszamy się do psychoterapeuty, można powiedzieć psychoterapeuci mają, pełne ręce roboty.
Czym są zatem problemy zaburzenia odżywiania się? Problemy z jedzeniem takie jak np. przejadanie się to uwarunkowane psychologicznie zespoły behawioralne, prowadzące do pogorszenia jakości życia i stanowiące zagrożenie dla zdrowia. W przeciwieństwie do okresowych naruszeń diety, przejadania się, zamiłowania do określonego produktu lub potrawy, krótkotrwałej diety, zaburzenia charakteryzują się dużą częstością, niemożnością zapanowania nad sobą, niechęcią dostrzeżenia problemu.
Z działu o zaburzeniach odżywiania, portalu o psychoterapii www.lustro.org, wyciągnąć następujące rodzaje:
- Jadłowstręt psychiczny (anoreksja) to świadoma i nieuzasadniona fizjologicznie utrata masy ciała poprzez diety, posty i zwiększoną aktywność fizyczną. Anoreksja (łac. anorexia neurosa) jest zaburzeniem odżywiania charakteryzującym się celową utratą masy ciała spowodowaną lub wspieraną przez samego pacjenta, który robi wszystko, aby schudnąć lub zapobiec przybieraniu na wadze. W anoreksji występuje patologiczna chęć schudnięcia, której towarzyszy silny lęk przed otyłością. Pacjent ma zniekształcone postrzeganie swojej formy fizycznej i ciągłe obawy przed przyrostem masy ciała, nawet jeśli nie jest to faktycznie obserwowane.
- Bulimia – napady przejadania się, po których osoba przeprowadza zabiegi oczyszczające w obawie przed przybraniem na wadze. Bulimia (z greki dosłownie byczy głód) charakteryzuje się gwałtownymi napadami apetytu (apetyt wilczy). Jest zaburzeniem zachowań żywieniowych, które objawia się głównie powtarzającymi się napadami obżarstwa. Aby uniknąć otyłości, większość pacjentów z bulimią pod koniec „hulanki” ucieka się do takiej czy innej metody oczyszczania żołądka i jelit, sztucznego wywoływania u siebie wymiotów lub przyjmowania środków przeczyszczających i moczopędnych. Inni stosują nadmierne ćwiczenia lub przerywany post. Podobnie jak osoby z jadłowstrętem psychicznym, większość bulimików to młode kobiety, zwykle w wieku późnych nastolatków do wczesnych lat 30.
- Psychogenne przejadanie się – jedzenie staje się główną obroną przed stresem, dyskomfortem psychicznym.
- Wymioty psychogenne – występują spontanicznie z zaburzeniami hipochondrycznymi, dysocjacyjnymi.
- Psychogenna utrata apetytu.
Przyczyny występowania zaburzeń odżywiania się
Zaburzenia odżywiania występują z powodu czynników osobistych, społecznych, fizjologicznych, emocjonalnych. Często zaburzenia rozwijają się pod wpływem kilku przyczyn, nie da się stwierdzić z jednych ogólnikowych przyczyn, każdy przypadek to odrębna historia. Są tacy, którzy zaczynają po prostu od dbania o swój wygląd, co może skończyć się na chorobliwym uporczywym upośledzeniu sposobu odżywiania się. Inni zaś przestają jeść lub dostają innych zaburzeń odżywiania się, z powodu przeżytych doświadczeń takich jak trauma, żałoba itd.
Jak leczyć zaburzenia odżywiania się? – psychoterapia
Zaburzenia odżywiania mogą powodować rozwój stanów zagrażających życiu, dlatego w przypadku stwierdzenia niebezpiecznych objawów dobrze jest skontaktować się ze specjalistami w tej dziedzinie.
Leczenie zaburzeń odżywiania się wymaga połączenia wysiłków lekarzy różnych specjalności. Integralnymi elementami leczenia jest psychoterapia oraz działania mające na celu przywrócenie masy ciała – dietetyka. Programy rehabilitacji żywieniowej zwykle wykorzystują opiekę i wsparcie emocjonalne, a także różnorodne techniki psychoterapii, które obejmują kombinację bodźców wzmacniających, które łączą ćwiczenia, ścisły reżim ćwiczeń i odpoczynek.
Czasami w leczeniu zaburzeń odżywiania stosuje się wspomagające leki psychotropowe, w szczególności leki przeciwdepresyjne i atypowe leki przeciwpsychotyczne, dlatego też wiele gabinetów psychoterapeutycznych współpracuje z lekarzem psychiatrą.
Dużą rolę odgrywa psychoterapia indywidualna, powinna być ona przeprowadzona przez specjalistę, który budzi zaufanie pacjenta. U osób z problemami żywieniowymi sytuacja wychowawcza i rodzinna jest często dość typowa. Brak uwagi i aprobaty rodziców lub trudne doświadczenia z powodu nagłych zmian nastroju rodziców, miłości i przywiązania, tworzy u dziecka „kompleks” i postawę: Muszę zasłużyć na miłość! Służąc jej, dziecko staje się perfekcjonistą, wymagającym przede wszystkim od siebie: wszystko musi być perfekcyjne, od ocen w szkole po wygląd, figury… no ale to tylko początek.
Tutaj jednak trzeba zakończyć rozważania na temat psychoterapii zaburzeń odżywiania. Nie ma nigdzie takiego samego przypadku każdy pacjent z takimi problemami jest inny, ponieważ każdy z nas jest sobą. Dlatego ważne jest każdym przypadkiem zająć się z osobna. Tak jak posiadamy przepis na jakąś potrawę, tak nie posiadamy przepisu na psychoterapię zaburzeń odżywiania – potrzebna jest relacja psychoterapeutyczna, dzięki której możemy głębiej przyjrzeć się danemu przypadkowi. Jeżeli potrzebujesz pomocy psychoterapeutycznej zapraszam cię do centrum psychoterapeutycznego Adiuta, posiada ono oddziały w Warszawie, w Pruszkowie a także można zgłosić się na psychoterapię online. W centrum psychoterapii Adiuta każdy pacjent traktowany jest indywidualnie ze względu na swoje osobiste potrzeby. Dzięki takiemu podejściu jesteśmy w stanie świadczyć usługi na najwyższym poziomie zapraszamy.