Zakwas na barszcz wigilijny II

Zakwas na barszcz wigilijny II

Obiad Różne

Najwyższy czas na przygotowanie zakwasu na barszcz wigilijny! Do Wigilii zostało 6 dni i właśnie w tym czasie możemy przygotować bazę do tej tradycyjnej świątecznej zupy. Zakwas na barszcz wigilijny II to lekko zmodyfikowany przepis z zeszłego roku. Taki zakwas robi się sam, więc warto go przygotować, by w święta cieszyć się smakiem prawdziwego domowego barszczu.
Zakwas można przygotować już w pierwszym tygodniu grudnia, bo może postać dwa tygodnie w lodówce. Można go też przygotować na 6 dni przed Wigilią i od razu ugotować barszcz.

Składniki:

1 kg buraków
4 ziarenka ziela angielskiego
4 ząbki czosnku (nieobranych)
4 listki laurowe
Ok 1.2 litra woda przegotowanej
1,5 łyżeczki soli
Duży słoik
Kromka chleba na zakwasie
Gaza, gumka lub sznurek

Przygotowanie:

Buraki obieramy i kroimy – ja użyłam robota, który pokroił buraki w talarki, ale równie dobrze można pokroić w kostkę. Przygotowujemy duży, dwulitrowy słój i przemywamy wrzącą wodą, żeby go zdezynfekować. Następnie umieszczamy warstwami buraki w słoiku i między każdą warstwę wrzucamy po listku laurowym, ząbku czosnku i dwa ziarenka ziela angielskiego. Mniej więcej w połowie dorzucamy – jeśli chcemy –kromkę chleba na zakwasie, który przyspieszy proces kiszenia.

Do garnka wlewamy wodę i zagotowujemy. Dodajemy sól i odstawiamy do całkowitego przestygnięcia. Gdy zalewa będzie chłodna zalewamy buraki (jeśli macie dwa słoiki podzielcie solankę na 2 słoje). Ważne jest, by położyć coś na wierzch po to, aby buraki nie wypłynęły na powierzchnię – może to spowodować pleśnienie zakwasu. Słoik nakrywamy gazą, zakładamy gumkę recepturkę lub zawiązujemy sznureczkiem i odstawiamy w najchłodniejsze miejsce w domu na 5-6 dni.

Zalecam codzienne zaglądanie do zakwasu i, jeśli trzeba, zanurzanie buraków w solance. Piana (nie pleśń) jest naturalnym efektem kiszenia. Gdy zakwas jest gotowy, przelewamy go przez sito i gazę do butelki/słoika i wstawiamy do lodówki (może stać do dwóch tygodni) bądź od razu gotujemy barszcz. Z podanej ilości buraków wychodzi 1,2 litra zakwasu.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments